Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?
Polisa na życie zapewnia finansowe wsparcie Twojej rodzinie w momencie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, choroby lub śmierci. Warto podkreślić, że ubezpieczenie na życie jest jednym z najrozsądniejszych rozwiązań, które można kupić, ze względu na zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe. W większości przypadków nie wymaga ono skomplikowanych badań medycznych czy zawiłych formalności, jednakże wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, dopasowania warunków umowy, czy wysokości i rodzaju składek. W niniejszym artykule dowiesz się o podstawowych informacjach z zakresu ubezpieczenia na życie. Dla kogo jest ubezpieczenie zdrowotne? Czy warto wykupić takie ubezpieczenie? Na co zwracać uwagę oraz jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe swoich bliskich na wszelki wypadek poprzez wybór odpowiedniej polisy.
Kto powinien zainteresować się zakupem polisy na życie?
Ubezpieczenie na życie stanowi rozwiązanie przeznaczone dla osób pełnoletnich, a szczególnie takich, które założyły już swoją rodzinę. Każda potencjalna osoba, która spełnia kryterium wiekowe określone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, może wykupić ten rodzaj ubezpieczenia. Polisa zapewni wsparcie finansowe w trudnej sytuacji życiowej, np. w przypadku śmierci jedynego żywiciela rodziny. Dodatkowo, należy wspomnieć, iż dobre ubezpieczenie obejmuje:
- ubezpieczenie grupowe – najczęściej wybierane dla pracowników firmy,
- ubezpieczenie rodzinne – opcja dla całej rodziny,
- ubezpieczenie indywidualne na życie – dorosłych, dzieci i młodzieży,
- ubezpieczenie bezterminowe – osoby starsze.
Od czego zależy wysokość składki?
Wykupienie ubezpieczenia na życie zapewni stabilność finansową w przypadku poważnej choroby, czy innego niefortunnego zdarzenia. Jednak decydując się na zakup, warto wiedzieć co ma wpływ na wysokość stawki, która będzie nas obejmowała. Do najważniejszych punktów należy:
- wysokość sumy polisy – wyższe składki, gwarantują większą wartość odszkodowania,
- wiek osoby ubezpieczonej – niestety, w tym wypadku, starsza osoba w porównaniu z młodszą będzie miała wyższe składki, z uwagi na ryzyko ubezpieczeniowe,
- historia chorób wraz ze stanem zdrowia – zanim podpiszemy umowę, będziemy musieli poinformować o stanie zdrowia, w tym odpowiedzieć na podstawowe pytania. Zależnie od stanu zdrowia, cena polisy może urosnąć,
- rodzaj wykonywanej pracy – jest to kolejne kryterium, które również ma wpływ na koszty,
- rodzaj wybranej ochrony – warto dopasować ubezpieczenie do własnych potrzeb oraz rozszerzyć umowę o dodatkowe pakiety, jeżeli zdajemy sobie sprawę, ile wymiernych korzyści jest w stanie przynieść.
Ile mogą wynosić koszty ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest zależna od mnóstwa czynników, przez co podanie sztywnych ram kosztów może niepotrzebnie wprowadzić w błąd. Do wyboru jest mnóstwo firm, z dziesiątkami pakietów, zatem warto skorzystać z placówki, która pomoże w doborze i samym zakupie ubezpieczenia. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy w stanie wybrać najkorzystniejszą ofertę na rynku, która nie nadszarpnie domowego budżetu, gwarantując bezpieczeństwo. Co do samych przykładowych kosztów polisy na życie, składki miesięcznie potrafią wynieść od 45zł za skromniejsze pakiety, do okolic 100zł. Jednak proszę nie brać tych cen za niepodważalną podstawę, ponieważ sytuacja na rynku, często się zmienia. Nie są to drastyczne zmiany, jednak zakres oferowanych pakietów i opcji, często sprawia, iż warto rozszerzyć umowę i wybrać dobre ubezpieczenie na życie, która będzie miało wpływ na ostateczne koszty.
Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?
Różnice pomiędzy dwoma rodzajami ubezpieczeń potrafią być znaczące. Mogą dotyczyć przede wszystkim sumy ubezpieczenia, formy opłacania składek czy czasu trwania ubezpieczenia. Warto zatem zadbać o wybór odpowiedniego rozwiązania. Wpływ na indywidualne ubezpieczenie ma:
- częstotliwość wnoszenia opłaty za składkę,
- samodzielne ustalanie rozszerzeń oraz wysokości świadczenia,
- czas trwania umowy,
- rodzaj polisy: (inwestycyjna, ochronna, oszczędnościowa)
W przypadku wariantu grupowego, częstotliwość, rodzaj, zakres oraz suma są ustalane z góry. Omawiana nazwa nie jest tutaj użyta bez przyczyny, jak można się domyślić, odnosi się ona do grupy osób. Jest to zabezpieczenie, które jest najczęściej wybierane dla grup takich jak pracownicy jednej firmy bądź klienci banku lub sieci komórkowej. Ze względu na częste różnice wiekowe w grupie, różne potrzeby zdrowotne oraz możliwości finansowe ubezpieczenie grupowe jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia szeroki zakres ochrony w stosunkowo niskiej cenie.
Czy warto rozszerzyć umowę o dodatkowe pakiety?
Warto rozważyć rozszerzenie umowy o dodatkową ochronę, aby zabezpieczyć się finansowo i mieć pewność, że w momencie, w którym coś pójdzie nie tak, nie będziemy musieli się martwić o podstawowe zasoby. Sam zakres ubezpieczenia powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Dlatego warto skonsultować się z doradcą ubezpieczeniowym, aby wybrać takie produkty, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i zapewnią poczucie bezpieczeństwa na wypadek różnych sytuacji. Zakres pakietów może obejmować m.in:
- pobyt w szpitalu,
- uszczerbek na zdrowiu,
- niezdolność do pracy,
- utratę bliskiej osoby,
- poważne zachorowanie,
- nieszczęśliwy wypadek.
Warto mieć ubezpieczenie na życie i zdrowie, które wyposażone jest w możliwie jak najwięcej dodatków, jednak naturalnym jest, że wraz ze wzrostem wariantów, cena pakietu będzie się różnić od podstawowej oferty. Jest to jednak kwestia indywidualna i to czy warto wykupić ubezpieczenie bazowe czy ze wszystkimi dodatkami zależy od Ciebie. Zastanów się, które ubezpieczenie wybrać, i ile jesteś w stanie zaoferować za cenę własnego spokoju.
Podsumowanie
Polisa na życie stanowi świetne zabezpieczenie jeżeli chcemy zadbać o przyszłość członków rodziny czy też pracowników firmy. Indywidualne ubezpieczenie na życie pozwala otrzymać świadczenie, które choć w pewnym stopniu zamortyzuje następstwa nieszczęśliwych wypadków. Warto kupić ubezpieczenie na życie, które będzie w stanie zagwarantować bezpieczeństwo finansowe w razie śmierci. Warunki ubezpieczenia potrafią być zawiłe, dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia przez pośrednika, który doskonale zna ofertę na rynku i pozwoli zaoszczędzić pieniądze w dłuższym rozrachunku. Wypłata środków i funduszy nie powinna przysporzyć trudności, jednak należy zachować zdrowy rozsądek i warto ubezpieczyć swoje życie w firmie, która ma dobrą renomę. Ubezpieczyciel oraz jego oferta powinna być jasna i klarowna. Warto zadbać o przyszłość swoich bliskich i zabezpieczyć finansowo każdego członka rodziny, niezależnie od tego czy następstwem nieszczęśliwego wypadku, będzie hospitalizacja, rehabilitacja czy też śmierć.