Kredyt hipoteczny krok po kroku.
Widząc, jak dynamicznie zmienia się rynek nieruchomości, obserwując trendy oraz inflację, warto rozeznać się w sytuacji w jakiej się znajdujesz. Dlatego też, jeżeli planujesz zakup mieszkania, zapewne wiesz, że kredyt hipoteczny, to rozwiązanie, które pomoże Ci spełnić cel. W niniejszym artykule, dowiesz się jak wygląda, proces pozyskiwania kredytu hipotecznego. Wszystkie informacje zostaną przekazane krok po kroku, aby łatwiej można było się zorientować i zobaczyć jak wygląda cały zabieg. Artykuł skupia się na najważniejszych aspektach przez jakie każda osoba zainteresowana kredytem hipotecznym będzie musiała przejść. Dowiedz się jak wziąć kredyt, który nie zniszczy domowego budżetu, a dodatkowo opisze jak wyglądają formalności, z którymi przyjdzie Ci się mierzyć.
Krok 1: Weryfikacja zdolności kredytowej
Przygotowując się do wzięcia kredytu na mieszkanie bądź dom, należy w pierwszej kolejności sprawdzić własną zdolność kredytową. Często zdarza się, że osoby w pogoni za własnym kątem, pierwsze co robią to rozglądają się na rynku mieszkań. Należy jednak pamiętać, że szukanie wymarzonego miejsca, bez rozeznania się we własnej sytuacji finansowej nie jest dobrą opcją. Warto dokładnie zbadać w jakim położeniu jesteśmy, dlatego też z pomocą przychodzą nasi doradcy finansowi i eksperci kredytowi.
Samo badanie skupia się na wielu istotnych aspektach. Począwszy od sprawdzenia wysokości wkładu własnego jaki jesteś w stanie zaoferować, przez Twoje wszystkie aktualne finansowe zobowiązania, po źródło i wysokość Twoich dochodów. Znaczenie będzie miał również okres spłaty (gdzie decydując się na dłuższy okres spłaty, będziesz w stanie zwiększyć kwotę, o którą się starasz). Wpływ będzie miał także, Twój stan cywilny, miejsce zamieszkania jak i wiek.
Ważne, aby wkład własny, który został wspomniany, celował w okolice 20%. Jest to istotna liczba ponieważ, tyle wynosi wymóg większości banków. Pamiętaj, że nawet jeżeli znajdziesz bank, który pozwoli Ci na niski wkład własny, będzie się to wiązało z dodatkowymi aspektami do załatwienia.
Krok 2: Rozeznanie na rynku nieruchomości
Jeżeli już wiesz, że jesteś w stanie sprostać finansowym wymogom, w końcu możesz zacząć się zastanawiać nad przejściem do kolejnego kroku, którym jest wybór mieszkania bądź domu, który będzie Twój. Rynek, cały czas się zmienia, a multum ofert, które się przewija to potencjalna okazja dla Ciebie do zgarnięcia wymarzonego lokum. Zwróć uwagę, że istotne jest położenie jak i sam rozmiar mieszkania oraz to w jakim stanie może się znajdować. Nigdy nie wiadomo, czy zdecydujesz się na kupno domu, które będzie tańsze ale trzeba będzie w nie jeszcze zainwestować, czy też będziesz celować w stan deweloperski. Rozeznanie się w sytuacji jakiej się znajdujesz to klucz do sukcesu.
Krok 3: Porównywanie ofert kredytowych na rynku
Udało Ci się uzyskać pozytywną decyzję co do zdolności kredytowej? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to można przejść do kolejnego kroku, którym jest wyszukiwanie ofert kredytu, które sprostają Twoim oczekiwaniom. Zastanawiasz się, który bank wybrać? Rozglądasz się za wszystkimi ofertami, lecz ciągle nie masz pewności, czy ta, którą masz zamiar wybrać będzie najlepsza na rynku? W zaistniałej sytuacji, warto zaufać profesjonalistom w swojej dziedzinie i skorzystać z usług naszego doradcy kredytowego. Pamiętaj, że decyzja podjęta przy kredycie hipotecznym, to mnóstwo pieniędzy i wiele lat zobowiązań, a więc nie warto ryzykować. Dodatkowym atutem będzie również, zaoszczędzony czas na poszukiwania oferty jak i pewność, że powierzyłeś decyzję osobom, które znają się na rzeczy.
Często możesz zauważyć, jak banki kuszą w reklamach niskim oprocentowaniem. Jest to specjalny zabieg, który ma na celu skupić Twoją uwagę na rzeczy, która wbrew pozorom nie jest najistotniejsza w całym przedsięwzięciu. A więc na co zwrócić uwagę? W grę wchodzą aspekty takie jak, wysokości opłaty marży, prowizji, koszty wyceny nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, czy RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Pamiętaj, że to bank jest odpowiedzialny za sprzedaż produktu, którym będzie udzielona Ci hipoteka i to jemu zależy żeby pozyskać klienta i zarobić. Dlatego też istnieje możliwość negocjacji, w której możesz mieć wpływ na samą cenę, czy kwotę raty do spłaty.
Krok 4: Dopięcie detali związanych z kredytem hipotecznym
Udało Ci się znaleźć ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania, i zastanawiasz się czy dasz sobie radę z uzupełnieniem wszystkich dokumentów, jak i dopięciem wszystkiego na ostatni guzik? Niepotrzebnie, ponieważ eksperci w banku, czy też Ci, których wynajmiesz, pomogą Ci we wszystkich formalnościach, które na Tobie spoczywają. Kiedy uznasz, że dana oferta jest tą, którą szukasz, bank specjalnie otworzy procedurę kredytową, w której Twoim zadaniem będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów, jak i złożenie samego wniosku. Dzięki tym załącznikom, bank wstępnie wyrazi zgodę czy udzieli kredyt. Bank ma 21 dni na podjęcie decyzji od momentu, w którym uzyskał pakiet dokumentów. Natomiast sama procedura nie powinna zabierać czasu więcej niż wyznaczony przedział. Tak to wygląda w teorii, jeżeli natomiast przyjrzymy się praktyce, sprawy mogą wyglądać nieco inaczej, należy pamiętać, że bank, który udzieli Ci kredytu mieszkaniowego musi również zbadać, czy całe przedsięwzięcie ma sens i nie będzie zbyt ryzykowne.
Krok 5: Lista dokumentów potrzebna do uzyskania kredytu
Detale związane z kredytem na mieszkanie wymagają pełnego arsenału dokumentów, bez których operacja będzie niemożliwa. Nie licząc samego wniosku kredytowego, należy zadbać również o dokument, który udowodni wysokość zarobków jak i dokument, że jesteś zatrudnioną osobą. Wśród natłoku dokumentów, które są wymagane, najbardziej podstawowe to przede wszystkim: ksero dowodu osobistego, ksero dodatkowego dowodu tożsamości, wniosek kredytowy, PIT-37, wyciąg z banku za wskazany okres (zazwyczaj 12 miesięcy), umowy kredytowe, umowa przedwstępna, dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za wkład własny oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Należy również pamiętać, że zakres dokumentów, może być jeszcze bardziej wymagający jeżeli jesteś przedsiębiorcą.
Krok 6: Sprawdzanie szczegółów uruchomienia kredytu hipotecznego
Całkowity koszt kredytu, to nie tylko samo oprocentowanie. Należy sprawdzić również, prowizję za udzielenie kredytu, jak i opłatę przygotowawczą, jeżeli taka występuje. Wszystko zależy od banku, a zaciągając kredyt, trzeba zwracać uwagę na każdy detal, aby ostateczny koszt kredytu nie był dla Ciebie zaskoczeniem. Jeżeli udało Ci się wypełnić wniosek, zwróć uwagę, czy na pewno wszystko jest odpowiednio uzupełnione. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy korzystasz z pomocy profesjonalnych doradców, wtedy nie masz się czym martwić.
Krok 7: Przygotowanie umowy przedwstępnej, czekanie na rozwój sytuacji
W momencie, w którym będziesz miał już ustalony plan finansowy oraz wypatrzone mieszkanie, konieczne będzie podpisanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Jest to krok, który pozwoli na zagwarantowanie bezpieczeństwa obu stronom. Po uzupełnieniu omawianej umowy będziesz w stanie wysłać wszystkie wymagane dokumenty do banku.
Kiedy okaże się, że uzyskasz pozytywną decyzję w umowie przedwstępnej, dostaniesz projekt głównej umowy, w której najważniejszym zadaniem będzie przeczytanie jej. Będzie to projekt, w którym wszystkie zapisy będą pokrywać się z ustalonymi założeniami. Zapoznanie się z umową, to na pierwszy rzut oka proste zadanie, lecz pamiętaj, że przy tak wieloetapowym zadaniu jakim jest zaciągniecie kredytu, musisz zachować czujność. Gdy zapoznasz się dokładnie z umową, będzie czekało na Ciebie ostatnie zadanie w tym kroku, jakim jest złożenie na niej podpisu. Czekając na decyzję zwrotną z banku, uzbrój się w cierpliwość, i pamiętaj, że długi czas braku odpowiedzi od banku, niekoniecznie wiąże, się z faktem, że coś poszło nie tak.
Okazało się, jednak że Twój wniosek został odrzucony? Warto poszukać rozwiązania, które pomoże Ci zmienić aktualną sytuację z finansami. Częstym rozwiązaniem problemu jest zwiększenie dochodu, zwiększenie nakładu własnego, lub próba ubiegania się o kredyt razem z drugim członkiem rodziny.
Zwracaj uwagę na każdy szczegół dotyczący podpisywanej umowy, zanim złożysz na niej podpis. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, nie wahaj się ani chwili i zasięgnij porady doradcy finansowego lub eksperta kredytowego. Pamiętaj, że przez kilkanaście najbliższych lat, Twój budżet będzie nadwyrężony tym przedsięwzięciem. Warto więc, mieć pewność co do warunków udzielenia kredytu, a wszystkie decyzje podejmuj na spokojnie i bez pośpiechu.
Krok 8: Wpis nieruchomości do księgi wieczystej
Jesteś już za batalią z bankiem, a mieszkanie należy do Ciebie? Pozostała Ci zatem kolejna istotna sprawa, jaką jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Jest to formalność, którą najszybciej i najwygodniej dokonasz u notariusza. Wniosek, który sporządzi notariusz z Tobą jako nowym właścicielem, zostanie złożony w odpowiednim Sądzie Rejonowym, natomiast kwota, która obejmuje to zadanie wynosi 200 złotych.
Krok 9: Otworzenie kredytu i spłata
Podpisanie umowy kredytowej pozwoli Ci do przejścia na ostatni etap, którym będzie zawarcie decydującej umowy zakupu mieszkania wraz z dopełnieniem wszystkich formalności. Jeżeli chcesz żeby bank był w stanie wypłacić Ci wartość przyznanego kredytu, potrzebny Ci będzie akt notarialny. W momencie uiszczenia zapłaty za mieszkanie kończy się część związana ze staraniem o kredyt a zaczyna żmudna część, którą jest spłata. W tym decydującym momencie, po ocenie zdolności kredytowej, dostarczeniu niezbędnych dokumentów oraz złożeniu wniosków kredytowych, wszystko zostanie w Twoich rękach.
Warto na bieżąco być rozeznanym we własnej sytuacji majątkowej i pamiętać o zobowiązaniach finansowych. Niezależnie od kwoty kredytu, i wartości nieruchomości, musisz trzymać rękę na pulsie. Pilnuj wyznaczonego harmonogramu, i pamiętaj, że to bank jest właścicielem mieszkania lub domu, aż do momentu spłaty kredytu.
Podsumowując, każdy etap starań o kredyt to wymagająca praca. Twoje Szanse na kredyt, zależą od wielu rzeczy. Nie warto ryzykować i brnąć w tak skomplikowaną operację samemu. Zatem najrozsądniejszym działaniem będzie powierzenie osobom, które znają się na rzeczy, czyli doradcom kredytowym, którzy będą mogli Ci pomóc w każdym etapie zmagań o najlepszy kredyt hipoteczny.